individual honors

NAIA NATIONAL CHAMPIONS

James Arnett - 4 time National Champion 
1996 Outdoor - shot put
1997 Indoor - shot put
1997 Outdoor - shot put
1998 Indoor - shot put

John Ngure - 2 time National Champion 
2003 NAIA Outstanding Male Track Athlete
2003 Outdoor - 10,000 meters
2003 Outdoor - marathon

NAIA All-Americans

James Arnett 
1995 Indoor - shot put (4th)
1995 Outdoor - shot put (5th)
1995 Outdoor - discus (6th)
1996 Indoor - shot put (2nd)
1996 Indoor - weight throw (6th)
1996 Outdoor - shot put (1st)
1996 Outdoor - discus (4th)
1997 Indoor - shot put (1st)
1997 Indoor - weight throw (5th)
1997 Outdoor - shot put (1st)
1997 Outdoor, Discus (1st)
1998 Indoor - shot put (1st)
1998 Indoor - 35# weight throw (5th)
1998 Outdoor - shot put (2nd)

Lucas Beach 
2006 Indoor - shot put (5th)
2007 Indoor - shot put (6th)
2008 Outdoor - shot put (4th)
2009 Indoor - shot put (4th)

Aaron Chastain 
1991 Outdoor - shot put (6th)

G. Blair "Beau" Dowden, III. 
1998 Outdoor - 5000 meter racewalk (4th)

Nick Johnson 
2009 Indoor - 5000 meters (4th)
2009 Outdoor - 5000 meters (4th)

Jake Nash
2014 Indoor - high jump (6th)

John Ngure 
2000 Indoor - 5000 meters (3rd)
2000 Outdoor - 5000 meters (5th)
2000 Outdoor - 10,000 meters (2nd)
2001 Outdoor - 10,000 meters (2nd)
2002 Indoor - 5000 meters (3rd)
2003 Indoor - 5000 meters (3rd)
2003 Outdoor - marathon (1st)
2003 Outdoor - 10,000 meters (1st)

Joel Sanders 
2006 Indoor - 1000 meters (5th)

Tobias Sauter 
2008 Indoor - 5000 meters (4th)

NAIA All-America Scholar Athletes

Michael Ankrom - 1987
Luke Diehl - 2009, 2010
Timothy Fry - 1987
Josh McIntyre - 2013
Brian Menzie - 2014
Ryan Morris - 2011
Lance Wood - 2012, 2013

NAIA National Competitors

Eric Ade 
2000 Outdoor - 3000 meter steeplechase

Michael Ankrom 
1987 Outdoor - triple jump

James Arnett 
1995 Indoor - shot put
1995 Outdoor - shot put
1995 Outdoor - discus
1996 Indoor - shot put
1996 Indoor - weight throw
1996 Outdoor - shot put
1996 Outdoor - discus
1997 Indoor - shot put
1997 Indoor - weight throw
1997 Outdoor - shot put
1997 Outdoor - discus
1998 Indoor - shot put
1998 Indoor - 35# weight
1998 Outdoor - shot put
1998 Outdoor - discus

Kameron Bailey 
2009 Outdoor - 200 meters

Lucas Beach 
2006 Indoor - shot put
2006 Outdoor - shot put
2007 Outdoor - shot put
2007 Indoor - shot put
2008 Indoor - shot put
2008 Outdoor - shot put
2009 Indoor - shot put
2009 Outdoor - shot put
2009 Outdoor - hammer

Paul Bowers 
1989 Outdoor - 110 hurdles

Aaron Chastain 
1990 Outdoor - shot put
1991 Outdoor - shot put
1991 Outdoor - hammer

Daniel DeBoni
2014 Outdoor - 100 meters
2014 Outdoor - 200 meters

Luke Diehl 
2007 Outdoor - 4x800 relay
2008 Outdoor - 3000 meter steeplechase
2009 Outdoor - 3000 meter steeplechase
2010 Outdoor - 3000 meter steeplechase

G. Blair "Beau" Dowden, III 
1998 Outdoor - 5000 meter racewalk

Jonathan Doyle 
2002 Indoor - 55 meter high hurdles
2003 Outdoor - 400 meter hurdles
2004 Indoor - 55 meter high hurdles
2004 Outdoor - 110 meter high hurdles
2004 Outdoor - 400 meter hurdles

Matthias Haller 
2009 Indoor - 800 meters
2009 Outdoor - 800 meters

Rick Hammer 
2002 Indoor - 3000 meters

Cody Hannie 
2004 Indoor - 1000 meters
2005 Indoor - 3000 meters
2006 Indoor - 800 meters
2007 Indoor - 1000 meters
2007 Outdoor - 4x800 relay

Joseph Herber 
2009 Indoor - 3000 meters
2009 Outdoor - 10,000 meters
2010 Outdoor - 10,000 meters
2011 Indoor - 5000 meters
2011 Outdoor - 10,000 meters
2012 Indoor - 5000 meters

Tim Holtz 
1996 Outdoor - discus
1997 Outdoor - hammer
1998 Outdoor - discus
1998 Outdoor - hammer
1999 Outdoor - discus
1999 Outdoor - hammer
2000 Indoor - 35# weight

Nick Johnson 
2006 Indoor - 3000 meters
2007 Indoor - 3000 meters
2007 Outdoor - 4x800 relay
2008 Indoor - 3000 meters
2008 Outdoor - 5000 meters
2009 Indoor - 5000 meters
2009 Outdoor - 5000 meters 

Billy Kurtz 
2002 Indoor - shot put

Dan Lindbloom 
2007 Indoor - 3000 meters
2007 Outdoor - 3000 meter steeplechase
2008 Indoor - 3000 meters
2008 Outdoor - 3000 meter steeplechase
2009 Indoor - 3000 meters
2009 Outdoor - 3000 meter steeplechase

David Luce 
1987 Outdoor - 1500 meters

Fred Miller 
2000 Outdoor - marathon

Lindsay Motta 
1997 Outdoor - 4x400 relay
1998 Outdoor - 4x800 relay
1998 Outdoor - 4x400 relay
1999 Indoor - 4x800 relay
1999 Indoor - distance medley relay
1999 Outdoor - 400 hurdles

Jake Nash
2014 Indoor - high jump

John Ngure 
2000 Indoor - 5000 meters
2000 Outdoor - 10,000 meters
2000 Outdoor - 5000 meters
2001 Outdoor - 10,000 meters
2001 Outdoor - 5000 meters
2002 Indoor - 5000 meters
2003 Indoor - 5000 meters
2003 Outdoor - 10,000 meters
2003 Outdoor - marathon

Joseph Njeri 
2007 Indoor - 5000 meters
2007 Outdoor - 10,000 meters
2008 Indoor - 5000 meters
2008 Outdoor - 10,000 meters
2009 Indoor - 5000 meters
2009 Outdoor - 10,000 meters

Cameron Norris 
2001 Outdoor - 3000 meter steeplechase

Patrick Pettyjohn 
1999 Indoor - 55 meter dash

Doug Roth 
1991 Outdoor - 5000 meters

Joel Sanders 
2005 Indoor - 1000 meters
2005 Outdoor - 800 meters
2006 Indoor - 1000 meters
2006 Outdoor - 800 meters
2007 Indoor - 1000 meters
2007 Outdoor - 800 meters
2007 Outdoor - 4x800 relay
2008 Indoor - 800 meters
2008 Outdoor - 800 meters

Tobias Sauter 
2008 Indoor - 5000 meters

David St. Louis 
2004 Outdoor - 3000 meter steeplechase

Joseph Waithira 
2004 Indoor - 3000 meters

Jay Weiseman 
1995 Outdoor - 800 meters

Lance Wood 
2013 Outdoor - marathon

All-Conference

Eric Ade - 2000
Lucas Beach - 2006, 2007
Bruce Bergdall - 1999
Daniel DeBoni - 2013, 2014
Tim Doll - 1999
Jonathan Doyle - 2004
Cody Hannie - 2005
Tim Holtz - 1999
Joseph Herber - 2011
Nick Johnson - 2009
Wyatt Jones - 2014
Matthew Kevan - 1999
Dan Lindbloom - 2006, 2007, 2008
Jake Nash - 2013, 2014
John Ngure - 2000, 2001, 2003
Joseph Njeri - 2007, 2009
Patrick Pettyjohn - 1999, 2001
David St. Louis - 2005
Joel Sanders - 2005, 2007
Sean Sewell - 2014
Scott Skiles - 2014
Dan Smith - 2003